PLAVECKY KEMP MM    
     
ÚVOD  O MARTINE PLAVECKÁ KARIERA PLAVECKÝ KEMP GALÉRIA MÉDIA PARTNERI HOSŤOVANIE PRE FIRMY ODKAZY KONTAKT ENGLISH 
O Martine


Meno: Martina MORAVCOVÁ (občianskym menom Martina MORAVCOVA VALKO)
Narodená: 16.1.1976 v Piešťanoch
Klub: ŠPK Kúpele Piešťany
Členka: Národné Športové Centrum
Vzdelanie: B.A. v biznise (1999) a Master v aplikovanej ekonomii (2000) obe zo Southern Methodist University v Dallase, Texas, USA
Rodina: Vydatá, manžel Martin Valko (právnik s praxou v USA a honorárny konzul SR pre štát Texas), 2 deti – Karolína (2010) a Michal (2013)

Úvod z autobiografie  "MARTINA S RODOKMEŇOM EVY" (Ikar December 2003)

Martina je veľkou športovou hviezdou svetového mena, ale nie je to klasická superstar šoubiznisu - koniec koncov, na Slovensku takú nemáme ani jednu. Nemá maniere hviezdy, vie byť veľmi ústretová k bežným ľuďom, fanúšikom i k deťom. Zvyčajne býva veľmi uvoľnená a prirodzená. Je dobrosrdečná a zaujíma sa aj o iných ľudí. Rozhodne nie je zameraná len sama na seba. A na rozdiel od iných takzvaných osobností si „nevyrába” lacnú publicitu, ktorej úlohou je zvyšovať mediálnu atraktivitu a predajnú cenu danej celebrity. Dalo by sa stručne povedať, že vo všetkom, čo robí, je veľmi seriózna.

Pravda, vie byť aj tvrdá a odmeraná. Ale s výnimkou chvíľ, keď má vážne povinnosti a niektorí ľudia naozaj otravujú, alebo keď sa chcú na nej „priživiť”, je taká len vtedy, keď je v predsúťažnom či súťažnom napätí, alebo keď jej niekto nespravodlivo ublíži.

Aj na pretekoch, kde vždy bojuje o medaily, si uvedomuje, že je „verejnou osobnosťou”, ktorá má určité povinnosti - napríklad voči médiám. Na súťažiach sa s ňou vždy dá hovoriť. Len novinári musia rešpektovať jej program a momentálne najdôležitejšie veci, ako býva napríklad vyplávanie po pretekoch. Ale keď Martina povie, že o toľko a toľko minút príde a bude k dispozícii, tak to platí. Všetko ostatné, čo by na ňu mohlo mať rušivý vplyv, sa však na významnejších súťažiach naučila odbúravať, aby sa mohla plne koncentrovať na preteky. V tomto z nej vyrástla naozaj profesionálka.

S postupom rokov sa z nej stala aj pragmatická obchodníčka, ktorá si športom dobre zarába na živobytie. Ale pritom dušou ostala pravou športovkyňou, ktorá veľmi nerada prehráva, vždy bojuje a nemá vo zvyku špekulovať a už vôbec nie nejakým spôsobom podvádzať. Vrcholné výkony sa postupne naučila rozumne si šetriť hlavne na vrcholné súťaže a tam, kde sa za ne platí, ale slabé výkony nepodáva nikdy. Jednoducho nikdy nepodlezie „latku” svojho štandardu a pre každého organizátora pretekov, ktorý ju za peniaze či iné pôžitky pozve, je rovnakou zárukou kvality, ako tie spomínané švajčiarske hodinky. Neklame divákov v hľadiskách, ako to často robia mnohé iné športové hviezdy.

Od roka 1995 žije väčšinu roka v Amerike. Zvykla si na tamojší život, presadila sa tam v športe i v štúdiu a túži presadiť sa aj v oblasti biznisu, čo bol v Dallase jej študijný odbor. Napriek tomu navždy zostane „naša”. Aj za manžela si vybrala Slováka. Vraví, že si nevie predstaviť manželstvo s Američanom, lebo by ich nespájali podobné spomienky na detstvo... Treba povedať ešte niečo: vzhľadom na svoj pôvod je Martina Slovenka i Češka v jednom. Ale navždy bude spojená s prvými rokmi existencie Slovenskej republiky v pozícii samostatného štátu. A to ako jedna z jej najvýznamnejších osobností. Verím, že raz sa natrvalo vráti domov.

Martina Moravcová môže byť predobrazom i prototypom Slováka 21. storočia - moderného, vzdelaného, inteligentného, nadmieru pracovitého, zodpovedného i zdravo sebavedomého, bez komplexov malosti. Čím viac ľudí jej typu bude ovplyvňovať našu mladú generáciu, tým viac sa budeme môcť v Európskej únii cítiť ako doma.

Na stiahnutie: Výber úryvkov z Autobiografie MARTINA S RODOKMEŇOM EVY (pdf ), Vydavateľstvo: Ikar 2003, Autori: Martina Moravcová a Ľubomír Souček
  • YI7W8141_banner.JPG
  • swim4_banner.jpg
  • swim6_banner.JPG
  • swim7_banner.jpg
  • swim8_banner.JPG
  • swim9_banner.jpg
  • swim10_banner.jpg
  • swim12_banner.jpg
  • swim13_banner.JPG
 
 
 
2015 Martina Moravcova. All rights reserved